Dekorasyonda Mumun Önemi…

Mumsuz Dekorasyon Olur Mu?

Romantik bir yemek masasının olmazsa olmazı olan mumlar, ortamı kendi doğallıkları ile ısıttıkları içindir ki dış ve iç mekan dekorasyonu ve genel dekorasyon açısından büyük bir önem taşırlar. Gün geçtikçe büyüyen aksesuar sektörüyle birlikte bir zamanlar elektrikler kesildiğinde kullandığımız mumlarda renk ve şekil olarak gelişmiş hatta kokuluları bile üretilip kullanımımıza sunulmuştur.

Her Alanda Mum Kullanılabilir

Mekanlarımızın hemen hemen her alanında, yatak odaları, banyolar, oturma odaları ve salonlarımız da yer alan bu mumlar, 8-10 yıl öncesine kadar sadece restoran ve cafe gibi mekanlarda karşımıza dekoratif objeler olarak çıkarlardı, sanatçıların röportajlarında ve şarkıların kliplerinde çok sık görünmeye başlayınca tüketiciyle buluştu.

Mum Işığının Gizemi

Artık insanlar mekanların da mum yakıp müzik dinleyerek sinirleri gevşetmenin yanında, mum ışığında kendilerini rahatlatıp dış dünyadan soyutluyorlar. Daha çok keyif için satın alınan mumun, Uzak Doğuda mekana şans getirdiğine inanılıyor.

Mumla Odalarınızda Mistik Bir Atmosfer Yaratın 

Biraz kalıpları, birazda yaratıcılığınızı kullanarak odalarınızda hem dekoratif, hem de mistik bir görünüm yaratabilirsiniz. Bunun için bir çok yöntem var. Örneğin ; Vitray tarzında renkli mozaiklerden tasarlanmış mumluklarla loş bir aydınlatma sağlayabilirsiniz.

Mum Kullanımında Yaratıcı Fikirler

Beyaz ya da renkli cam bardaklar içinde merdiven basamaklarına dizerek gök kuşağı tonlarında ışık noktaları yaratabilirsiniz.

Duvarınıza aşağıdan yukarı asarak bir ışık ağacı oluşturabilirsiniz. Hatta Cam fanuslar içinde suda bile yüzdürebilirsiniz.

Ayna Önünde Işık Oyunları

Aynanın önüne dizerek gölge ve ışık oyunları oluşturabilir; etkisinin ikiye katlanmasını seyredebilirsiniz. Mumlukları kuru ağaç dallarına asarak alternatif bir dekor tasarlayabilirsiniz. Cam sürahilerin ağzına kağıttan kaseler yaparak içlerine koyabilirsiniz.

Kristal ya da boncuklu mumluklar içinde yakarak tıpkı bir yıldız gibi parlamalarını sağlayabilirsiniz. Fenerlerin ve kandillerin içine koyarak oryantal bir etki meydana getirebilirsiniz.

İlginç ve etkileyici bir fikir olarak, Perdeleri tutuşturmayacak şekilde (bu uygulamayı yaparken çok dikkat edin) mumlukların içinde perde kornişine asabilirsiniz.

Uyarması Bizden !..

Tabi bunları yaparken çok dikkatli olmanızı öneririm arkadaşlar, zira bir yerlerde okuduğum habere göre, ev yangınlarının büyük bir çoğunluğu mumlar yüzünden çıkıyormuş 🙁 Dolayısı ile kaş yapalım derken göz çıkarmayıp, çarşıda ki pirince giderken evde ki bulgurdan da olmayalım değil mi ?..

 

1 Yorum “Dekorasyonda Mumun Önemi…”

  1. Geri bildirim: Binbir Dekor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir