Dekorasyonda Mumun önemi…

A+
A-

Mumsuz dekorasyon olur mu?
Romantik bir yemek masasının olmazsa olmazı olan mumlar, ortamı kendi doğallıkları ile ısıttıkları içindir ki mekan dekorasyonu ve genel dekorasyon açısından büyük bir önem taşırlar. Gün geçtikçe büyüyen aksesuar sektörüyle birlikte bir zamanlar elektrikler kesildiğinde kullandığımız  mumlarda renk ve şekil olarak gelişmiş hatta kokuluları bile üretilip kullanımımıza sunulmuştur.
Mekanlarımızın hemen hemen her alanında, yatak odaları, banyolar, oturma odaları ve salonlarımız da yer alan bu mumlar, 8-10 yıl öncesine kadar sadece restoran ve cafelerde karşımıza dekoratif objeler olarak çıkarlardı, sanatçıların röportajlarında ve şarkıların kliplerinde çok sık görünmeye başlayınca tüketiciyle buluştu. Artık insanlar mekanların da mum yakıp müzik dinleyerek sinirileri gevşetmenin yanında, mum ışığında kendilerini rahatlatıp dış dünyadan soyutluyorlar. Daha çok keyif için satın alınan mumun, Uzakdoğuda mekana şans getirdiğine inanılıyor.

Mumla neler yapabilirsiniz
Vitray tarzında renkli mozaiklerden tasarlanmış mumluklarla loş bir aydınlatma sağlayabilirsiniz.
Mumlukların içinde perde kornişine asabilirsiniz.
Beyaz ya da renkli cam bardaklar içinde merdiven basamaklarına dizerek gökkuşağı tonlarında ışık noktaları yaratabilirsiniz.
Duvarınıza aşağıdan yukarı asarak bir ışık ağacı oluşturabilirsiniz.
Kristal ya da boncuklu mumluklar içinde yakarak tıpkı bir yıldız gibi parlamalarını sağlayabilirsiniz.
Cam fanuslar içinde suda yüzdürebilirsiniz.
Fenerlerin ve kandillerin içine koyarak oryantal bir etki meydana getirebilirsiniz.
Aynanın önüne dizerek gölge ve ışık oyunları oluşturabilir; etkisinin ikiye katlanmasını seyredebilirsiniz.  Mumlukları kuru ağaç dallarına asarak alternatif bir dekor tasarlayabilirsiniz .
Cam sürahilerin ağzına kağıttan kaseler yaparak içlerine koyabilirsiniz.

       

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Önceki yazıyı okuyun:
Ev aksesuarı seçimi nasıl yapılır ?

Aksesuar seçerken nelere dikkat etmeliyiz... Yaşam alanımız olan evimizi güzelleştirmek adına aksesuar her zaman başvurduğumuz şıklardan birisidir. Günümüz koşullarında gün...

Kapat