Dekorasyonda Beyaz Renk Kullanımı

Beyaz Ev Dekorasyonu

Saflığın, asaletin ve barışın rengi olan Beyaz, değerini kaybetmemiş ve kutsal sayılan kavramları da temsil eder aynı zamanda. Işığı yansıtması nedeni ile mekanlara ferahlık kazandıran beyaz, bu özelliği nedeni ile ev ve iş yeri gibi mekanların dekorasyonunda sıkça tercih edilen bir renk tonudur. Öyleyse sık tercih edilen, parlak ve enerji veren bu renk hakkında neler biliyoruz…  İşte size beyaz hakkında bilmedikleriniz…

Beyazın Dekorasyondaki Etkileri

Beyaz özellikle hastaneler ve ilaç firmaları gibi sağlık ve hijyeni vurgulamak isteyen mekanlar için tercih edilen ilk renktir.Bunun yanı sıra istikrarı ve devamlılığı da temsil ettiği için beyaz rengin kullanıldığı ofisler daha güven verir. Gözleri dinlendiren ve mekanı gerçek boyutlarından daha büyük gösteren beyaz, neredeyse tüm mimarlar tarafından tavsiye edilen bir renktir. Işık, seçilen beyazın tonunu etkiler. Kuzeye bakan bir odada kreme yakın, güneşli bir odada ise, griye yakın beyaz kullanabilirsiniz. Beyaz dengeleyici ve net kişiliğiyle bir çok mekanın kurtarıcısı ve gözdesidir.

Beyaz Rengin Simgeleri

Beyaz saflığı ve iyiliği simgeleyen renktir.Işığın sembolüdür;masumiyeti ve saflığı da temsil eder.Barışçıl, uzlaşmacı, doğrucu ve rahat davranmayı simgeler.Çinliler beyazın matem rengi olduğuna inanırken aslında beyaz, genel olarak tüm insanlar için mutlu ve sevinçli günlerin rengidir. Gümüş rengine yaklaşan beyaz ise, inancı ve kutsallığı temsil eder.

Beyaz Rengin İnsan Sağlığı Üzerindeki Fiziksel Etkileri

Beyaz temizliği sembolize eden bir renktir. Bu renk merkezi düzenli çalışan kişiler son derece adil, iyilik sever ve toleranslı kişilerdir. Beyaz renk merkezi düzenli çalışmayan insanlarda ise merhametsizlik, kendine acıma, inzivaya çekilme insanlardan kaçma gibi belirtiler ortaya çıkar. Beyaz renk ile ilgili tedavilerde uzmanlar hastalarını üzerinde altın, inci ve elmas gibi kıymetli taşları bulundururlar.Bağırsak, akciğer hastalıkları ve şeker tedavisi beyaz renkle yapılır.

Beyaz Rengin Psikolojik Etkileri

Bu rengi sevenler, çatışmadan uzak , farklı ve özgür bir dünyanın arayışı içinde olan insanlardır. Beyazın saflığına inanan kişiler aydınlığı seven, okumayı, düşünmeyi,ve yorumlamayı severler. Boşluk duygusu içinde hayal dünyalarının çok geniş olduğu fark edilir.Beyazı sevenler, temizliği, saflığı ve masumiyeti de severler.Soğukkanlı tarafları güçlüdür ve bu da etrafındaki diğer insanlara çok etkiler.Bununla beraber , beyaz rengi kullananların herkesle anlaşabilecek kadar geniş görüşlü oldukları saptanmıştır.

Beyaz Rengin Çocuk Gelişimindeki Etkileri

Beyaz renk, çocukların olumsuz bir durumda toparlanmalarını, yaşamda yeni bir yönde ilerlemelerini sağlar. Kendine has saflığı ile özdeşleşen beyaz bir evde büyüyen çocuklar kararlılığı severler.Temizlik alışkanlığını diğer çocuklardan daha çabuk edindikleri gözlemlenmiştir.

Bu bilgiler ev dekorasyonunda sadece beyaz kullanmak isteyen, ancak çeşitli çekinceleri olan binbiredekor.com okurlarını cesaretlendirecektir muhtemelen. En azından beyaz koltuklu salon dekorasyonu veya tamamen beyaz mobilyalı salon dekorasyonu adına…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir