Dar Salonlar İçin Çarpıcı Dekorasyon Fikirleri

Metrekare anlamında küçük bir evde oturuyorsanız doğal olarak salonunuzda dar bir mekandır. Dolayısı ile her dar mekanda olduğu gibi bu alanında dekorasyonu oldukça zordur, zira mobilyaların sığmaması veya istediğiniz gibi yerleştirememe olayı ile karşılaşırsınız ki dar salonlar için ilk tehlike budur. Ancak sonuçta burası bizim yuvamız ve burayı dekore etmekten vazgeçemeyiz. Yaratıcı dekorasyon fikirleri ve doğru seçilen ürünler ile bu alanı yaşanabilir bir mekan yapabiliriz. Peki nedir bu yaratıcı dekorasyon fikirleri. İşte sizler için dar salonları ferah ve geniş gösterecek dekorasyon tüyoları…

İlk olarak dar salonumuzun rengini belirlemekte fayda var. Açık ve göz almayan, mat tonların seçilmesi gerekir ki duvar boyanızı ve yer döşemelerinizi mümkün olduğu kadar açık renklerde seçmeye gayret edin. Eğer duvar kağıdı uygulamak istiyorsanız, tek duvara yine soft tonlarda seçeceğiniz boyuna çizgili duvar kağıtları seçebilirsiniz. Çizgili duvar kağıtları, özellikle alçak tavanlı mekanlarda çok iyi sonuç verir. Salonunuza kattığı derinlik sizi bile şaşırtacaktır.

Gelelim küçük salonumuz için seçeceğimiz mobilyalara. Salonunuzda rahat hareket sağlamak ve koltuklarınızın fazla yer kaplamasını önlemek için, minimal tasarımları tercih etmeniz akıllıca olacaktır. Dar salonlar için en ideal koltuk tipleri dar kolçaklı ve dar sırtlı olanlardır. Özellikle son zamanlarda çok fazla trend olan Retro tasarımlar, özellikle küçük salonlarda hem az yer kaplar hem de oldukça şık bir hava yaratır. Ayrıca fazla yer kaplamayacak köşe takımları da ideal bir seçim olabilir. Koltuk takımlarınızı yine açık tonlarda seçip üzerlerine, hem kirlenmeyi engellemek, hemde bu açık renkli mekanda bir kontrast yakalamak adına rengarenk şallar ve örtüler serebilirsiniz. Koltuk takımının ardından TV-Duvar ünitesi seçimine geçelim. Aslında duvar ünitelerinin dar mekanlarda kullanılması tavsiye edilmiyor. Televizyonunuzun büyüklüğüne göre yapılmış küçük bir ünite ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayabilir. Orta sehpanızı ise Ottoman puflardan seçebilirsiniz. bu puflar gerektiğinde fazladan yer kazanmak için idealdir. Sehpanızın üzerini tepsi içinde dekoratif objelerle süsleyebilir, gerektiğinde kolayca tepsiyi kaldırarak oturum için ayarlayabilirsiniz.

Perde seçiminizi ise tavandan yere uzanan veya tüm duvarı boydan boya kaplayan perdeler yerine minimal çizgilerde ince tüller, storlar tercih etmeniz gerekiyor. Böylece gün ışığının evinize girer ve doğal ışıktan maksimum düzeyde faydalanırsınız.

İçeriyi aydınlık göstermenin bir yoluda pencerenin tam karşısına büyük boy bir ayna yerleştirmektir. Bu hile ile salonunuzun derinliğini artırabilirsiniz. Küçük salonunuzun tavanı alçaksa eğer iri uzun avize ve sarkıtlardan kaçınmalısınız. Işığı yukarıya doğru vermenizi sağlayacak lambaderler, aynanızın karşısına yerleştireceğiniz abajur veya diğer aydınlatma aparatları; ışığı daha geniş bir alana yaydığı için salonunuzun aydınlık ve ferah görünmesini sağlayacaktır.

Küçük salonlar için en ideal aksesuarlar ise parlak metal ve cam objelerdir. Sehpa üzerinde, raflarınızda, konsolunuzun üzerinde metal ve cam objelere fazlasıyla yer verebilirsiniz. Fazla karmaşa yaratmaması için dozajı elbette iyi ayarlamak şart.

DAR SALONLAR İÇİN EN GÜZEL DEKORASYON ÖRNEKLERİ

 

       

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Görebileceğiniz En Kötü Yatak Odası Dekorasyonları !..

Çok yakın bir arkadaşım yatak odası dekorasyonunu yeniden gözden geçirme kararı alıp, bir şekilde, imkanları ve bilgisi dahilinde uygulamaya geçmiş....

Kapat