Dap’dan Hitit mimarisi Vazo Kule

Dap Yapı Vazo Kule resimleri özellikleri iç mekan resimleri vazo kule nerede fiyat bilgileri anahtar teslim tarihi…

vazo kule dap yapı

Daha önce Dalga Kule, Z Ofis gibi fütüristik mimarilere imza atan Dap Yapı, son eseri olan Vazo Kule ‘de geleceğe değil geçmişe yöneliyor bu defa. Anadolu’da kurulan uygarlıkların en önemlilerinden biri olan Hititlerin mimarisinden feyz alan Dap Yapı, Hitit sanatının en önemli objelerinden olan İnandık Vazosu ‘nu modernize ederek Vazo Kule’ de yeniden hayat verirken, bu önemli medeniyetin 3000 yıllık mirasınıda günümüze taşıyor. Vazo Kule ‘de Hitit esintileri bu kadarla sınırlı değil, zira iç mekanlarda da Hitit dönemine ait, kabartma ve freskler, burada yaşama ayrıcalığına sahip olan maliklerine büyülü bir dünyanın kapılarını aralıyor.

vazo kule dap yapı_2

İstanbul Dragosta yükselen Vazo Kule ‘nin mimari normuna ve ismine ilham veren İnandık Vazosu, Hitit devletinin Hanhana (Çankırı’ya yakın İnandık Köyü) adlı merkezinde bulunan ünlü vazodur. Hitit kültürünü çok iyi yansıtan vazo, üzerindeki resimlerde kutsal tanrılarının evlilik törenini anlatmaktadır. Kabartmalı motiflerin frizler halinde üzerine yerleştirildiği İnandık Vazosu, Hititler’ in bölgeye yerleşim tarihini ve o döneme ait sosyal yaşantıyı aydınlatması açısından önemli bir buluntudur.

vazo kule dap yapı_3

Dış yüzü kabartmalı ve renkli olan bu vazonun üzerindeki motifler tek tek incelendiğinde, her bir figürün birbirini tamamlar nitelikte olduğu ve bütün olarak kutsal bir töreni, büyük olasılıkla da dini bir evlilik törenini yansıttığı görülmektedir. İnandık Vazosu, Asur Ticaret Kolonileri Çağı’na geçişte, Eski Hitit Çağı ve devamındaki yaşam biçimi için tipik bir örnek teşkil etmektedir. İnandık Vazosu, o çağdaki inançların, kültürün ve yaşam şeklinin günümüzde genel hatlarıyla anlaşılmasını sağlamaktadır. Bu anlamda oldukça önemli bir buluntudur.

vazo kule dap yapı_4

Bu muhteşem mimarinin tüm ayrıcalıklarını yaşamak istiyorsanız, 444 33 39 numaralı telefondan Dap Yapı ‘ya ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz…

vazo kule dap yapı_5

vazo kule dap yapı_6

vazo kule dap yapı_7

vazo kule dap yapı_8

vazo kule dap yapı_9

vazo kule dap yapı_10

vazo kule dap yapı_11

vazo kule dap yapı_12

vazo kule dap yapı_13

vazo kule dap yapı_14

vazo kule dap yapı_15

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git