Çok Dekoratif Eski Kapı Tokmağı Modelleri

Antika Kapı Tokmakları Yeniden Moda

Her ne kadar artık yeni kapı tokmakları çelik kapıların üzerinde standart olarak geliyor olsa da, .günümüz insanları o tokmakların sesini kanarya gibi öten zilleri sayesinde aramıyor olsa da şimdilerde en azından dekoratif görüntüleri ile tokmaklar yeniden trend haline geldi. Üstelik öyle şimdiki zamanın modern tokmakları değil arkadaşlar. Bildiğiniz eski kapı tokmakları şu sıralar çok tutuluyor. İnsanlar modern kapılarına Antika kapı tokmağı takmak için can atıyorlar. Üstelik bu antika ürünlerin piyasası bile oluşmuş inanır mısınız. Osmanlı kapı tokmağı modelleri ise en çok tutulan ve aranan kapı tokmakları. Çünkü Osmanlı’da kapı tokmakları çok çok değerliymiş ve şekline göre de anlamları varmış.

Osmanlı’da Kapı Tokmakları ve Anlamları

Aslında çok eski zamanlarda, kapı zilleri icat edilmeden önce, kapı tokmakları haneler için çok şey ifade edermiş…Hele Osmanlı döneminde kapı tokmakları başlı başına bir kültürmüş. Mesela kapılarında iki adet tokmak bulunurmuş. Bu tokmaklardan birisi güçlü ve tok bir ses çıkarırken, diğeri zarif ve daha hafif bir ses duyururmuş ev sahibine. Eve gelen erkek konuklar kapıyı kalın ve tok ses çıkaran tokmakla, kadınlar ise daha az ve zarif bir ses çıkaran tokmakla çalarlarmış kapıları… Böylece ev sahibi gelen kişinin erkek mi yoksa bayan mı olduğunu anlarmış. Hem güvenlik, hem de saygı açısından ne kadar güzel bir uygulama değil mi ?..

Osmanlı Kapı Tokmağı Tasarımları

Osmanlı da kapı tokmakları, yalnızca yukarıda bahsettiğimiz fonksiyonları dolayısıyla değil, estetik değerleri bakımından da bir devrin sanat görüşünü, anlayışını dile getiren eserler. Öyle ki bir kapı tokmağı, o ev sahibinin zevki, yaşı, nereden geldiği, dini ve ekonomik durumu hakkında ipuçları veriyormuş. Örneğin zenginlerin kapı tokmağı gösterişli, ağır ve süslü yapılıyor, vurulduğunda güçlü ve tok bir ses çıkarıyormuş. Fakir fukaranın kapı tokmağı ise, sadedir ve gösterişsiz olmakla birlikte zayıf bir ses tonuna sahipmiş.

Eski ve Dekoratif Kapı Tokmakları

Yaptığımız araştırmalar doğrultusunda Osmanlı da kapı tokmaklarının, İnsan eli biçimli, hayvan biçimli, bitkisel, geometrik ve yazılı tip olmak üzere beş çeşitten oluştuğunu görüyoruz. Bunlardan en tutulanı ise El şeklinde kapı tokmağı modelleriymiş. İlginçtir, el avucunda bir top tutar şeklinde yapılan bu tokmaklar Osmanlıya, Avrupa’dan gelmiş.

Tarihi Kapı Tokmağı Örnekler

Evet sizleri biraz tarihe götürdük ve konumuzu dağıttık, ancak günümüzde bu kapı tokmaklarının yeniden moda olması bizi çok heyecanlandırdı. Bu sayfada olduğunuza göre muhtemelen sizde tarihe ışık tutan bu kapı tokmaklarını kapılarınıza görmek istiyorsunuz. Eğer tahminimiz doğru ise hadi gelin hemen alt tarafta sizler için hazırladığımız ve her biri diğerinden daha güzel, zarif, estetik, anlamlı kapı tokmağı görsellerinden oluşan foto galerimize göz atalım.

Antik Kapı Tokmağı Modelleri Şahane Örnekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir