Cam Ev Tasarımları Geleceğin Evleri mi Olacak ?

İlginç Ev Tasarımları Camdan Ev Modelleri

Değişik mimari evler binbirdekor.com sayfalarında sizlerle buluşmaya devam ediyor. Sizlere fikirler sunmak ve keyifli zamanlar geçirmenizi sağlamak adına farklı mimari tasarım örnekleri ve sıradışı yapılar araştırıyor, hem hikayesi olan mimari yapılar hem de en etkileyici mimari yapılar gibi konularda çeşitli makaleleri sayfalarımızda paylaşıyoruz. Bu bağlamda gerek dünyada ki gerekse Türkiye’deki ilginç mimari yapılar hikayeleri ile birlikte beğeni ve bilgilerinize sunuluyor. Mesela bu sayfamızda son zamanlarda özellikle batı ülkelerinde çok popüler bir hale gelen Camdan evler gibi bir akımın en güzel ve muhtemelen ilk örneklerinden birine göz atıyoruz.

Philip Johnson Cam Ev

Her ne kadar bu tip cam evler yeni bir akım olarak görünse de aslında mimar Philip Johnson tarafından 1949 yılında tamamlandıktan sonra 2005 yılına kadar konut olarak kullanılan Glass House (Cam Ev) bu tip evlerin ilk habercisiydi. Mimarlık tarihinde oldukça önemli bir yere sahip olan dikdörtgen şeklindeki bu ikonik yapının en önemli özelliği ise dış duvarının tamamıyla cam olmasıydı. Mutfak, yemek odası, oturma odası, yatak odası, şömine alanı, tuvalet ve bir giriş alanından oluşan Philip Johnson’un cam ev tasarımı birazdan göz atacağımız tarzda bir çok yapıya ve mimarlık tarihinde iz bırakmak isteyen bir çok mimara da ilham kaynağı oldu.

Komple Camdan Ev Tasarımı

Camı sihirli bir hammade olarak niteleyen ve sadece cam üzerine çalışan İtalyan Santambrogiomilano Grubu da Philip Johnson’un izlerini takip ediyor. Temelleri 2003 yılında atılan  bir tasarım şirketi olmasına rağmen 2004 yılında dünyada bir olarak tamamen cam mutfak tasarlamış. Günümüzde ev, ofis, dış mekan ve kamusal alan gibi mekanlarda 360 derece şeffaflığa dayalı bir yaşam vizyonu sunan şirketin en önemli eseri ise paragraf aralarında  görsellerini gördüğünüz The Glass Hause yani cam ev.

The Glass Hause

Carlo Santambrogio ve Ennio Arosio tarafından tasarlanan bu proje Dünya’nın en önemli mimar ve şirketlerinden tam not alırken, yaratıcısı Carlo Santambrogio eserini şöyle anlatıyor, “Gündüz ve gece ormanda, güneşte ve yağmurda, rüzgarda, buzda ve karda yaşamak, ormanda yaşamak için ormanı ev haline getirme hayalini gerçekleştirmek. Asla herhangi bir yere konulabilecek bir nesne olmamalı, daha ziyade bir büyü, mucize, şaşkınlık yeri olması gereken bir ev. Çepeçevre görüş uğruna üç katlı dikey gelişim. Kar, buz, yağmur ve güneşin değiştiğini izleyebileceğiniz şeffaflık tiyatrosunda bir sahne”

Geleceğin Masalsı Cam Evleri

Dünya’nın en önemli mimarlarının da The Glass Hause’u şiirsel tabirlerle izah etmeye çalıştıklarını görüyoruz. Mesela Wim Wenders, “Büyük şehirlerde inşa edilen binaların çoğu bir hayalin meyvesi değil, tek gördüğünüz devasa beton ve tatsız bloklar. Bu ise yaşanmaz şehirlerin kalbinden doğan bir rüya.” olarak niteliyor.

Modern Mimari Cam Yapılar

Duvarları, merdivenleri, mutfağı, mobilya ve aksesuarları da dahil olmak üzere tamamen camdan bu ev hakkında ne düşünürsünüz bilemeyiz elbette. Fakat yakın bir gelecekte daha farklı ve modern örneklerini de göreceğimizi düşündüğümüz bu tip yapıların sayısı artacak ve bir çok insanın %100 şeffaf ve 360 derece izlenebilme kabiliyetine sahip bu masalsı evleri tercih edeceğini düşünüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir