Çin’de Çakma IKEA

Taklitte sınır tanımayan Çin, sahte APPLE mağazasından sonra bu kez de aynı kentte taklit IKEA mağazası açtı…Mercedes, BMW, Nokia gibi, dünyanın ünlü markalarını cömertçe taklit eden Çin, Şimdi de zincir mağazaları taklit etmeye başladı.
Çin’in güneyindeki Kunming kentinde, yine uluslararası bir marka taklitiyle gündeme düştü. Kentte, mobilya devi IKEA‘nın taklit mağazaları ortaya çıktı. Mağazanın içi aynı IKEA mağazası gibi dekore edilmiş. İngilizce ismi “11Furniture” olan 4 katlı, 10 bin metrekarelik mağazanın İsveç orjinaline tıpa tıp benzediği belirtildi.
Mağazanın, İKEA‘nın sarı-lacivert rengini kullandığı, model odaları, mini kurşun kalemleri, sallanan sandalyeleri, işaretler sistemi, minimalist ahşap masalı kafeterya stilindeki lokantası ve diğer pek çok unsuruyla İKEA‘nın tıpa tıp taklidi olduğu belirlendi. Mağazanın orjinalinden tek farkı, lokantada İsveç köfte ve somonu yerine Çin yemekleri servis ediliyor olması. Mağazanın Çince ismi “Şi Yi Cia Cu”nun da İKEA‘nın Çince telaffuzu “Yi Cia Cia Cu”yu andırdığı belirtiliyor.
Aslında Kunming kentinde bu ilk değil… Yaklaşık bir ay önce de aynı kentte, 5 taklit Apple mağazası olduğu anlaşılmıştı. Yetkililer, bu mağazalardan taklit ürün satan 3’ünü kapatmış, gerçek Apple ürünleri satan mağazalara ise dokunulmamıştı.
Şimdi taklitte sınır tanımayan Çinliler’in bundan sonra neyin sahtesini yapmaya girişeceği ise merak konusu.

 

 

1 Yorum “Çin’de Çakma IKEA”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir