Boya sonrası temizlik nasıl yapılır

Ev boyama nasıl yapılır ev boyadıktan sonra temizlik ev boyama tavsiyeleri önerileri temiz boyalı nasıl yapılır boya fırça rulo nasıl temizlenir…

Geçtiğimiz günlerde ev boyamaya başlamadan önce yapılacaklar hakkında sizleri bilgilendirmiş, evlerini boyayacak yada boyatacaklara ” Ev boyamaya nasıl hazırlanılır ? ” başlıklı makalemizde temiz boya yapmak adına önemli tiyolar vermiştik. Aradan bir kaç gün geçti, eviniz çok büyük değilse sanırım boya işi bitmiştir, sıra boya sonrası temizliğe geldi… Bu sayfamzıda boya işi bittikten sonra evinizi nasıl temizleyeceğiniz hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Aslında ev boyamaya hazırlıkta yapılacak işleri anlattığımız yukarda bahsi geçen makalemizi dikkatlice okuyup uygulamışsanız, boyadan sonra odayı iyice havalandırmak ve naylon örtüleri kaldırmaktan başka bir temizliğe gerek kalmayacaktır. Artık yapacağınız ilk iş bir daha ki boya işlemine kadar bekleteceğiniz boya aparatlarınızın yâni fırça ve rulolarınızın bakımını yapmak olacaktır.

Su bazlı boyaları ılık temiz suyla yıkayarak fırçanızdan kolayca çıkarabilirsiniz. Yağlı boyayı ise türüne uygun bir solvent kullanarak temizleyebilirsiniz. Su bazlı boyalar, boya biter bitmez temizlenmelidir, aksi halde kuruyup özel çözücüler gerektirebilir.

Yağlı boyayı çıkarmak için türüne uygun tiner kullanmanız gerekecek. Metal bir kaba 5 cm kadar tiner dökün ve kirli fırçayı tiner içinde daireler çizerek temizleyin. Sonra fırçada kalan fazla tineri, fırçayı kabın kenarına sürterek kaba bırakın ve fırçanın kıllarını bir bezle kurulayın. Yağlı boya fırçanızda kurumuşsa, temizlemeye başlamadan önce birkaç dakika tiner içinde bekletin, yumuşayacaktır. Temizledikten sonra fırçanın etrafına mumlu kağıt sarıp paket lastiğiyle sabitleyin.

Ruloları da fırçalar için uyguladığınız basit yöntemlerle temizleyin. Derinlemesine bir temizlik için rulolara biraz daha vakit ayırın. Su bazlı boyayı rulodan temizlemek için ılık suya biraz deterjan ekleyebilirsiniz.

Tinerle çalışırken mutlaka plastik eldiven kullanın. Fırçalarınızı temizledikten sonra kullanılmış tineri metal bir kutuya döküp etiketleyin ve yanıcı madde olduğunu aklınızdan çıkarmadan uygun bir şekilde saklayın.  Ellerinizi temizlemek için tiner kullanmayın! Boyadan önce cildinizi nemlendiriciyle ovmanız, dökülen boyanın kolayca temizlenmesini sağlayacaktır.

????????? ?????;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir