Bahçe Bakımı Hakkında Bilgiler

Her zaman bahçeli bir evde oturan insanların bizlere nazaran daha şanslı, ve streslerini ekip diktikleri bahçelerinde atacakları için, bizden daha sağlıklı olduklarını savunmuşumdur. Daha önceki makalelerimizde de mümkün olduğunca bu konunun altını çizmiş ve bahçe ile ilgili bilgiler vermişimdir, vermeye de devam edeceğim değerli bahçesever binbirdekor.com okurları. Şimdi yine bahçe ile toprakla uğraşmayı sevenler için bahçe bakımı hakkında çok güzel bilgilerle huzurlarınızdayız.

Sonbahar Yapraklarını Toplayın
İlkbaharın ilk ayı olan Mart ayından itibaren bahçenizde kıştan kalan kuru yaprakları toplayarak işe başlayın. Yaprakları en rahat bir tırmık yardımı ile toplayabilirsiniz. Topladığınız yaprakları daha sonra organik gübre olarak da kullanabilirsiniz bu nedenle atmamanızı tavsiye ederim.

Toprağı Havalandırın
Toprağı havalandırmak yine bu dönemde yapmanız gereken işlemlerdendir. Bahçenizde varsa, meyve ağaçlarının toprağını kabartarak köklerin hava almasını sağlayın.

İlaçlama Yapın
Ağaç ve bitkilerinizin ilaçlaması için ideal zamandır baharın ilk ayları. Tomurcuklanmanın başlamasını takip eden 15’er günlük sürelerle ilaçlama işlemini gerçekleştirmeniz gereklidir.

Su Birikintileri ve Balçık Alanlardan Kurtulun
Bahçenizde kış aylarından kalma su birikintileri, balçık alanlar varsa drenaj çukurları kazarak toprağın kurumasını sağlayın. Sorunlu bölgelerdeki sular drenaj çukuru ile kaybolmaz ise tahliye borusu döşeyerek de problemi bertaraf edebilirsiniz.

Çimlerinizi Kontrol Edin
Çimlerinizi kontrol ederek gerekli alanlara çim takviyesi yapın. Ayrıca çimlerinize granül çim gübresi vererek beslenmelerini sağlayın.Çim alanınız problemli görünüyorsa, toprağını mayıs ayına kadar kuru tuttuktan sonra yeni çim ekimi yapın.Öncesinde bitki torfu serpmeyi ve alttaki toprakla karıştırmayı ihmal etmeyin.

 

Bahçe Mobilyalarınız Sağlam mı ?…
Bahçe bakımı yaparken bahçe mobilyalarınızı da elden geçirmek için doğru zamandır bahar ayları. Bahçe mobilyalarınızın bakımını malzeme özelliklerine göre yapın. Örneğin bambu takımlarınızı emprenye malzemeli koruyucu ile suya karşı dayanıklı hale getirebilirsiniz. Çardak ve kameriyeleri gözden geçirerek ihtiyaç duyuluyorsa boyayın.

Çitlerinizi Boyayın
Bahçenizde metal çitler, ferforje aksamlar varsa bu donanımın paslanıp paslanmadığını kontrol edin. Paslıysa pas çözücü ile temizledikten sonra pas önleyici boya ile astarladıktan sonra rengine boyayın.

Çiçek Ekin ve Bakımını Yapın
Yaz çiçeklerinin tohum ya da fidelerinin ekimini gerçekleştirin. Koyun gübresi ve torf karışımı gübre ile besleyin.Nisan ortası itibari ile bahçe kaktüslerini kapalı alanlardan tekrar bahçeye taşıyabilirsiniz.Saksı çiçeklerini nisan ayı boyunca bir büyük saksıya taşıyabilirsiniz.Nisan ayının sonuna doğru nilüfer ve su mercimeği gibi bitkileri havuzlarınıza aktarabilir ya da yenilerini dikebilirsiniz.

Alet Bakımını Yapın
Bahçe bakımında size destek olacak alet- edevat ve ekipmanların bakımını yapın. Otomatik sulama başlıklarını kontrol edin.

Çit Bitkilerinin Budamasını Yapın.
Bahçenizin çevresindeki çit bitkilerini, daha çok büyümelerini önlemek ve güzel bir görünüm vermek için budayın.

 

Benzer Konularımız

Muhteşem bahçe peyzaj fikirleri Bahçe düzenleme önerileri, bahçe düzenleme fikirleri, bahçe peyzaj örnekleri, bahçe dekorasyonu, peyzaj tasarımı... Peyzaj tasarımı da tıpkı ev ...
Aralık ayında bahçe bakımı Aylara göre bahçe bakımı kışın bahçe bakımı nasıl yapılır aralık ayında bahçede yapılacak işler ağaçların yeri ne zaman nasıl değiştirilir... Küres...
Bahçe Çitleri Bahçe mevsimi geldi çattı... Zevkle düzenlediğimiz ve evimizin tüm dekorasyonuna ekstra bir değer katan, uzun muhabbetlerimize sahne olan bahçelerimiz...
Şahane Havuz Modelleri Havuz ve deniz sezonu dün yurda giren soğuk hava dalgası nedeniyle bir süreliğine askıya alındı. Artık gelecek sene inşallah doya doya, bol bol gireri...
İkonik Bahçe Heykelleri Muhteşem Yüzyıl dizisinin bu haftaki bölümünde, devşirme paşalarımızdan biri olan İbrahim Paşa (Pargalı İbrahim), Mohaç zaferinde kazanılan ganimetl...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
YATAŞ Anti-Stress Yatak (Master Pocket Stres Terapisi)

Daha önce bu özelliğe sahip, yine bir YATAŞ ürünü olan, Anti-Stress Yorganına yer vermiştik binbirdekor.com...

Kapat