Atık Sabunları Değerlendirin

Evde Sabun Yapımı

eritme olmadan sabun yapımı eski sabun markaları artık sabunlardan sıvı sabun yapımı  rendelenmiş sabundan ne yapılır sabundan şekil yapımı sabunun erimemesi için ne yapmalı sabun bazı aktarda satılır mı ?.. 

Kendine bir hobi arayan ve boş zamanını faydalı bir şeylerle değerlendirmek isteyen binbirdekor.com okurları, bu hafta sonunuzu hem zevkli, hem de yararlı bir hobi ile geçirmeye ne dersiniz ?.. Küçüldüğü için kullanılamayan ve atıl duruma gelen sabunları evde yeniden değerlendirip şık ve zevkinize göre sabunlar haline getirebilirsiniz.

Bunun için öyle hummalı ve ağır bir çalışmaya ve ya uzun malzeme listesini tamamlamak için dışarı çıkıp aktar aktar gezmeye de gerek yok üstelik. Tamamen evde bulunan malzemelerle yapacağız yeni sabunlarımızı….

1 – İlk önce kullanılmayan atık sabunları maket bıçağı ile küçük parçalara bölüyoruz, yada bir rende ile iri parçalar halinde rendeliyoruz.

 

2 – Rendelediğimiz, parçaladığımız sabun artıklarını bir kapta toplayıp karıştırıyoruz.
3 – Daha sonra bu karışımın içerisine bir miktar su koyarak hafifçe karıştırıp ağzını kapatıyoruz. 2 gün boyunca bu karışımı ağzı kapalı bir kapta bekleteceğiz.

 

 

4 – İki gün ağzı kapalı bir şekilde beklettiğimiz bu karışımı elimize eldiven giyerek iyice karıştırıyoruz. Hamur yoğurur gibi sıkarak sabunların iyice erimesini sağlıyoruz. Bu arada bu karışımın çok cıvık olmaması gerekli. 1 gün boyunca bu karışımı tekrar bekleteceğiz.

 

5 – Bir gün boyunca beklettiğimiz bu karışımın içerisine eğer renk vermek istiyorsanız, istediğiniz rengin gıda boyasını ekleyip renklendirebilirsiniz. Ayrıca bu sabun un içerisine farklı kokular için istediğiniz esansları çok fazla abartmadan ekleyebilirsiniz. Hatta karışımın içerisine defne, zeytin, papatya, adaçayı vb. doğal bitkileri ekleyerek içeriğini zenginleştirebilirsiniz.

 

6 – Hazırladığınız bu karışımı dilediğiniz kalıba dökebilirsiniz. Kalıbı önceden zeytin yağı ile yağlamak da fayda var. Kalıptan taşan kısımları maket bıçağı yada meyve bıçağı ile düzeltebilirsiniz. Kalıplara döktüğünüz bu sabunlara elinizle de çeşitli şekiller verebilirsiniz. Yardımcı olarak dondurma çubuğu, alüminyum tel kullanabilirsiniz.

7 – Kalıba döktüğünüz veya diğer hazırladığınız sabunları kuruttuktan sonra kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir