AKŞEHİR’den Aksesuarlar…

Efendim bir önce ki makalemde yaz gezilerimden Pamukkale’yi anlatmış ve burada rastladığım, evinize şık aksesuarlar sunan TAŞ DÜNYASI‘ndan mermer ürünlere yer vermiştim.

 

Pamukkale’den Konya üzeri dönmeye karar verdim, zira Türk mizahının atalarından Nasrettin Hoca‘nın, AKŞEHİR‘de bulunan ve hiç görmediğim, ilginç türbesinide ziyaret etmek istiyordum.


Akşehir küçük ama oldukça düzenli bir yer. Böyle küçük bir yer olmasına rağmen,  sanırım Nasrettin Hoca’nın memleketi olmasından kaynaklı, benzer bir çok Anadolu ilçesine nazaran kültüre daha fazla önem verilmiş…  Nasrettin Hoca bu ilçede her yere damgasını vurmuş.

Her yerde onun fıkralarından birini anlatan bir heykeline rastlıyorsunuz. Konu Mizah olunca, Akşehir belediyesi, Nasrettin Hoca’nın türbesinin bulunduğu mezarlığın tam karşısına yaptığı parkta, İsmail Dümbüllü‘den bu yana, Müjdat Gezen, Kemal Sunal, Münir Özkul, Adile Naşit, Şener Şen gibi Türk mizahının ünlü isimlerinin büstlerini yerleştirmiş…

Akşehir’i anlatmak oldukça uzun sürecek dolayısı ile hemen konumuza dönüyorum. Efendim Nasrettin Hoca’nın türbesinin bulunduğu mezarlığın girişinde, her yerde olduğu gibi bu memlekete ve Nasrettin Hoca’ya ait hediyelik eşya ve aksesuar satan iki büfe var.

Bunlardan bir tanesinin geliri, Nasrettin Hoca felsefesi ile kent merkezinde bulunan aşevine gidiyor ve fakir fukara için kazan kaynatıp onları doyuruyor. Bu arada binbirdekor.com editörü olarak buradaki aksesuarlarıda sizler için fotoğraflamayı ihmal etmedim.

Mezarlıktan içeri girince Nasrettin Hoca’nın türbesine  çevresi yeşillikli dümdüz bir yol gidiyor. Türbenin hemen önünde ise bir metreye yakın bir daire var ve üzerinde Nasrettin Hoca’nın meşhur fıkrasındaki sözü ”Dünyanın Ortası Burasıdır” yazıyor. Türbe’nin etrafı mermer ve demir ile çevrili, mermerden yapılmış mezar taşı kitabesinde ise, Tükçe ve İngilizce olarak Nasrettin Hoca’nın hayat hikayesi anlatılmış. Etrafında bir çok ziyaretçisi var…

Geldik gezi notlarımızın sonuna, çok detaylı anlatamasamda umarım bu küçük ve şirin yer hakkında tatmin edici bilgiler vermişimdir. Şimdi sizleri burayı mutlaka ziyaret etmeniz temmenisi ile, Akşehir’den kareler ve Akşehir ve Nasrettin Hoca’ya has aksesuarlarla başbaşa bırakayım….

 

 

 

 

 

 

PAMUKKALE Gezimde Rastladığım TAŞ DÜNYASI’na Göz Atmak İçin Lütfen Tıklayın

 

 

1 Yorum “AKŞEHİR’den Aksesuarlar…”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir