Ahhh… Bir Evim Olsa

A+
A-

Çirkin Olsun Benim Olsun…

Aslına baktığınızda ”çirkin olsun benim olsun”  Nazan Öncel’in yeni albümündeki şarkı sözleri. Ancak kirada yaşayan bir çok insanın da içinden ah çekerek geçirdiği sözler. Varoluşumuzdan bu yana hepimiz kendimize ait bir yaşam alanı isteriz.

Dört dörtlük olmasında bizim olsun felsefesini güderiz. Bir gün gelip de ufacık bütçelerimizle sahip olduğumuz, küçük, yorgun belkide son demlerini yaşayan evleri, bütçelerimizi daha da fazla yormadan, Kuğu’ya dönüşen çirkin bir ördek yavrusu gibi yeniden dekore etmek, çirkinliğini saklamak, kendimize ait olan bu evin üzerine karakterimizi damgalamak için çaba sarf ederiz.

Bütçemizi sarsmadan, maddi krizler yaşamadan, akşam huzur bulmak için döndüğümüz yuvamızı nasıl çirkinlikten kurtarırız.
Evinizi ya da sadece belli yaşam alanlarını yenilerken bütçe odaklı davranmanız gerekiyorsa, denenmiş ve işe yarar dekoratif ipuçlarını önemsemelisiniz. Bu noktada dikkat edeceğiniz birkaç ipucu ve yapmanız/ yapmamanız gerekenler var:

1. Önce nasıl bir hava yaratmak istediğinize karar verin. Klasik tarz mekanlar ciddi bir hava yaratır. Mekanda uygulayacağınız simetrik yerleşimler önemli. Daha egzotik bir tarzınız varsa odada mutlaka renk ve dokuyu bolca kullanın. Modern mekanlarda ise desen ve sadelik öne çıkar.

2. İşe küçük süslemelerle başlayın. Örneğin bir etajer ya da şömine üstünü süsleyecekseniz önce bu alanın bir fotoğrafını çekin. Gözünüze batan detaylar mı var, fazla mı kalabalık ya da yeterince dikkat çekici değil mi? Belki de gerekli boş alanı bırakmamış veya yeterince çeşitlendirmemiş olabilirsiniz.

3. Objelerin yükseklik, form ve dokularını dikkate alarak orantılayın. Örneğin kalaylı bakır şamdanları ahşap ya da metal aksesuarlar yerine parlak porselenlerle birlikte kullanırsanız daha çok ön plana çıkartmış olursunuz.

4. Görsel etkiyi pekiştirin. En başarılı etkiyi farklı aksesuarları beklenmedik şekilde gruplayarak yaratabilirsiniz. Kırmızı cam koleksiyonu yoğun bir renk etkisi yaratırken, deri kitap koleksiyonu birlikte kullanacağınız birkaç sanat objesi ile birlikte daha klasik bir hava yaratır.

5. Her gün kullandığınız eşyalar bile aksesuar olarak değerlendirilebilinir. Renkli bir sulak mutfakta ocak yanına renk katar, anneannenizden kalma eski bir demlik şömine üstünde şık durabilir. Ya da deniz kabuğu koleksiyonunuzu banyo rafında sergileyebilirsiniz.

6. Mekanlarda yaratmak istediğiniz etkiyi oluşturduktan sonra tekrar fotoğraflarını çekin ve yeniden gözden geçirin. Ortaya çıkan sanki dekorasyon dergilerinin sayfalarından fırlamış gibi durmuyorsa doğru bir noktadasınız demektir. Evinizi süslemeye devam edebilirsiniz.

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunlara da Göz Attılar

Özelleştirebilir Yuvarlak duvar Rafları Duvar dekorasyonuna ekstra bir şıklık getirir farklı duvar rafları, hele de modern dekorasyon tarzlarında tadından yenmez olurlar. Raflar, duvara ...
3D duvar kaplamaları 3D duvar dekorasyonu, üç boyutlu duvar dekorasyonu, 3d dekorasyon malzemeleri, 3 boyutlu duvar kaplamaları... Üç boyutlu duvar dekorasyonu henüz ...
Şahane Başucu Dekorasyonları Yatak odası dekorasyonun da farklı denemelerin gerçekleştirildiği çeşitli örnekler ile huzurlarınızdayız değerli binbirdekor.com takipçileri... Ta...
Otomobil temalı ilginç bir restaurant dekorasyonu Otomobil restaurant dekorasyonu ilginç işyeri dekorasyon örnekleri resimleri... Dikkatinizi çekeceğini düşündüğüm, oldukça ilginç bir lokanta dekorasy...
Dekoratif Musluk Modelleri Özellikle banyo dekorasyonunda Musluklar küçük ancak çok önemli detaylardır. Banyolarınıza veya diğer ıslak mekanlarınıza monte edeceğiniz bataryaları...

 •  
  1
  Share
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Önceki yazıyı okuyun:
Eviniz Küçük mü ?

Dar Mekanlarınızı Genişletin... Biz Türkler geniş ve ferah evlerde yaşamaya alışmış insanlarız. Evimiz en az 100 metrekare olmalı, hele müstakil...

Kapat